SomeoneCZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Buridanův osel

3 posters

Goto down

Buridanův osel Empty Buridanův osel

Příspěvek pro generalissimuss Fri Dec 12 2008, 15:18

Pár týdnů řeším problém, který jsem si interně nazval Buridanův osel.

Kdo neznáte o co jde, viz třeba tento odkaz:
Doskočilová Hana napsal:Buridanův osel Jeden sedlák měl hloupého osla. Jednou jel do města na dva dny a tak dal oslovi dvě otýpky sena místo jedné. Oslík nevěděl, kterou má sníst dřív, a tak přemýšlel a nejedl. Když sedlák přijel, velmi se lekl, že se osel ani jednou nenažral. Zavolal lékaře i sousedy, ale nikdo mu nepomohl a osel zemřel.
Tento příběh vyprávěl pan učitel Buridan dětem ve škole nejméně sedmkrát týdně => Burianův osel.
(Doskočilová Hana - ČTENÁŘSKÝ DENÍK)
Ottův slovník naučný napsal:Buridan Jan, franc. scholastik (*okolo r. 1300 v Béthunu – †po r. 1358). Stal se professorem filosofie a r. 1317 rektorem na universitě v Paříži. Prý pro svůj milostný poměr ku královně Johanně Navarrské, manželce Filipa Krásného. musil z Paříže prchnouti do Vídně, kdež působil k založení university; pověst ta nezdá se však býti pravděpodobna. Jako filosof B. náležel škole nominalistické zabývaje se zejména logikou a interpretováním Aristotela. Ve svých kommentářích ke spisům Aristotelovým mnoho pojednává o svobodné vůli, ale nechává nerozřešeno, zdali jednání vůle podléhá zákonu příčinnosti čili nic. Chtěje dokázati, že liberum arbitrium indifferentiae jest nutno, aby člověk opravdu byl svobodný, B. prý uváděl za příklad osla, který uprostřed mezi dvěma stejnými otýpkami sena (nebo mezi dvěma kbelíky vody, dvěma loukami; ceteris paribus) stoje nutně hladem (nebo žízní) pojíti by musil, kdyby neměl této svobodné vůIe, a že skutečně ji má, poněvadž ve skutečnosti jistě hlady by nepošel Proslulý tento argument, známý pode jménem B-ův osel, nelze však doložiti z B-ových spisův, ano jest mnohem staršího původu. Tak zvaný oslí most, logické to pravidlo ke snazšímu vyšetření středního pojmu a správnému zavírání, vyskytuje se v jeho Compendium logicae (Benátky, 1487), mimo něž B. napsal: Summula de dialectica (Paříž, 1487); Quaestiones in X libros Ethicorum Aristotelis (t., 1489); Quaestiones in VIII libros Physicorum Aristotelis, in libros de Physica et in parva naturalia (t., 1516); In Aristotelis Metaphysica (t., 1518) aj.
O co jde?

Jdu na zastávku MHD, vidím dvě, nebo tři HB, stojí blízko vedle sebe, na první pohled je patrno že k sobě nepatří, líbí se mi všechny dost a rovnoceně. Chci alespoň jednu z nich otevřít. Jenže :-) Co když oslovím tu nepravou a tu pravou nechám být, protože ta, kterou jsem oslovil, mi to pokazí? :-) Tohle se mi v danou chvíli honí hlavou a zůstávám, jak trdlo stát - jak ten Buridanův osel :-)

Zajímají mne vaše názory, popř. návrhy řešení. Zatím to řeším takto:

0/ nic - Buridanův osel :-)
1a/ otevřu jednu, trefím se, je to goog, ta druhá(é) mlčí
1b/ otevřu jednu, netrefím se, "pokazí mi to", do té druhé(ých) už prostě nejdu
2a/ otevřu obě(tři), nakonec vybídnu jednu, aby mi dala kontakt, trefím se a je to good
2b/ otevřu obě(tři), nakonec vybídnu jednu, aby mi dala kontakt, netrefím se a do těch dalších už prostě nejdu
3/ s otevírám čekám, dokud od jedné z nich nedostanu nějaké signály zájmu. Je to vždy tutovka, ale často to dopadlo tak, že jsem čekal "na číhané" tak dlouho, že jsem příležitost propásl u všech..

Hledám něco efektivnějšího, co nemá takový prostor pro chyby. Zatím mě to přijde tak účinné a předvídatelné jako ruská ruleta.

Zatím mne napadly tyto postupy (ještě jsem nevyzkoušel):

1/ otevřít všechny, předstíraje, že si myslím, že k sobě patří. Třeba i odlehčit situaci tím, že se začnu vyptávat "..a odkud, že se znáte?" :-) Po případných signálech zájmu vybídnout k poskytnutí kontaktu.
1a/ jen té, o které si myslím, že mi poskytla dostatečné signály zájmu
1b/ jen té, o která se mi líbí, nebo se mi zdá být nejlepší
1c/ všechny

2/ vybrat si jednu a izolovat (pokud je to technicky možné) jí od ostatních a pak otevřít ostatní podobným způsobem.


Co mne tam hlavně blokuje - pokud zaznamenám neúspěch u jedné, nemohu pokračovat u těch ostatních, něco jako kdybych byl "diskvalifikován" ze hry.

Tak co vy na to? :-)
generalissimuss
generalissimuss

Poeet p?íspivku : 428
Reputation : 13
Points : 65
Registration date : 14. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Buridanův osel Empty Re: Buridanův osel

Příspěvek pro Eivind Fri Dec 12 2008, 18:35

Zajímavý topic! Zkusím se k tomu vyjádřit, ač s aproučováním na ulici mám mizivé zkušenosti. S existenciálními dilematy však ano! Jak je možné, že osel si nakonec vybere? Stejně tak lev, když pronásleduje dvě gazely, musí si vybrat (pokud možno tu slabší), anebo ztratí obě. A nejspíš ani osel, ani lev nelitují té druhé možnosti, kterou ztratili. Co jsi popsal, je temná strana svobody. Existenciální volba znamená rozhodnout se pro jednu možnost a zároveň tím ztratit všechny další možnosti. Pro mnohé představa tak děsivá, že udělají velmi mnoho proto, aby nemuseli volit ani jednu možnost, popř. aby volbu oddálili. Příkladů by se našla celá řada. Na úrovni životního scénáře jsou to alkoholici, feťáci a bezdomovci (uvádím extrémní příklady) a na úrovni každodenní je to takovéhle "zamrznutí", jak popisuješ. Kdyby tam byla jen jedna dívka, otevřel bys ji?? Jestli by fungovaly výše uvedené postupy, to si netroufám odhadnout. Zeptám se Tě ale jinak: Co má být cílem? Nevím, jak máš definován cíl Tvého snažení a tak taky nevím, jak poměřit Tvou úspěšnost. Napadají mě následující možnosti:

  1. Cílem je otevřít každou holku, kterou potkáš a která se Ti líbí. => Nemožný cíl, budeš vždycky nespokojen.
  2. Cílem je otevřít denně dejme tomu 10 G a udržet 3 minuty konverzaci. V tom případě je jednoduché řešení: Z těch tří si vyber tu nejošklivější a jdi rovnou k ní, načež ty ostatní budeš ignorovat až do splnění úkolu. Pak se přesuň k další a opakuj postup bez ohledu, že Tě celou dobu pozorovala. Tímto způsobem by asi nebyl problém otevřít všechny tři.
  3. Cílem je získání dejme tomu tří EC nebo NC. Začátek stejný jako ve dvojce, ale po získání EC nebo NC od té první mi nepřijde moc vhodné otevírat hned vedlestojící, neboť důvěryhodnost velmi klesá. Něco jiného je s každou se bavit a něco jiného s každou se bavit za účelem vymámení kontaktu. Rozdíl je, doufám, jasný. Tudíž se přesunout jinam a otevřít jinou čerstvou G.
  4. Cílem je získání 2 randet týdně (a následně KC nebo MC). Stejně jako ve 3, ale vybral bych si tu prostředně hezkou. 
  5. Cílem je rychlé získání FC (opět nějaký počet z množiny N za určitou časovou jednotku, třeba měsíc nebo půlrok). Postup stejný jako ve čtyřce, ovšem výběr provedeš za pomocí intuice tak, abys vyhmátnul děvu co nejvíce přístupnou nezávazným sexuálním radovánkám.
  6. Cíl tentýž jako v předchozím odstavci, ovšem důraz je kladen na to, aby FC bylo s HB. Tak to už je docela vysoká kategorie a míra selhání se zvyšuje. Na co HB?? S NG5 se Ti nepostaví?? Anebo chlubit se před kamarády?? (To už se ale dostáváme někam jinam a možná by to dalo i na článek.) V tomto bodě by asi nejvíce pomohly Mysteryho techniky zaměřené právě na "superbitches", tedy asi jak píšeš, zaujmout celý set a pak nějak izolovat cíl. 
  7. Cílem je LTR s jakoukoli slečnou, která splňuje vzhledové požadavky (např. HB7+). Vyber z těch tří tu nejhezčí a jdi rovnou k ní, nejlépe direktivně (ale záleží na situaci). Pokud se Ti budou zdát všechny tři stejně hezké, tak (protože si nemůžeš hodit hodit mincí kvůli její dvoustrannosti), dívky v duchu seřaď do matematické řady a požádej kohokoli nezúčastněného, že potřebuješ pomoct s existenciálním dilematem, a chceš po něm číslo od jedné do tří. V tom případě to za Tebe rozhodne osud a je hotovo. Za vyvolenou běž a otevři ji. Zbylé dvě jsou navždy ztraceny a tak to má být. (Uvedený postup lze samozřejmě použít i v předchozích bodech za předpokladu, že jejich fyzická krása se vyskytuje ve velmi malém rozptylu.)
  8. Cílem je LTR se SS. Hmm, to bude tvrdý oříšek... Víš, jaká má SS být?? Jakou povahu, jaký vzhled, co by Ti určitě nevyhovovalo? Co minulé zkušenosti? Který typ dívek se osvědčil? Dala by se aspoň jedna z nich eliminovat? Hm, těžký, těžký, a ten stres, čas letí! Tak stop! Zklidnit se, zastavit myšlení. Na chvíli zavřít oči, zhluboka nadechnout. "Až oči otevřu, budu vědět přesně, která to je." Tak jo. Která se dívá? No jasně! Úsměv, rovnou k ní, otevřít, NC. Další neotvírat, protože SS těžko bude chtít někoho, který otevírá jak smyslů zbavený kohokoli v dosahu. Tento postup vůbec nezaručuje, že dotyčná bude SS. Sám musíš posoudit, nakolik Ti Tvá intuice pomáhá a nakolik Tě svádí na scestí. Pokud nepomáhá, bude lepší použít metodu náhodného výběru.
  9. Cílem je porozumět ženám. Hahaha, tohle jsem přidal jen jako absurditu. Nemožný cíl, ani to nezkoušet!

Zkusím uvést ještě jednu tezi jako existenciální východisko, které může pomoci při rozhodování. Autorem je F. Nietzche a jedná se o myšlenku Věčného návratu. Pokud by sis představil, že Tvůj život po smrti začne nanovo a budeš ho prožívat do nejmenších podrobností stejně bez možnosti to nějak změnit a bude se nekonečněkrát opakovat úplně stejně, jak by ses rozhodnul v okamžiku, že stojíš před třemi dívkami. Bude rozhodnutí zamrznout? Pokud ano, bude se to opakovat donekonečna. Pořád stejná chyba. Ale pokud správně uchopíš magii okamžiku, že TEĎ to můžeš změnit, možná nalezneš sílu i směr. Snad jsem Ti pomohl.

Eivind

Poeet p?íspivku : 140
Age : 45
Reputation : 3
Points : 52
Registration date : 27. 03. 08

Návrat nahoru Goto down

Buridanův osel Empty Re: Buridanův osel

Příspěvek pro SomeoneCZ Fri Dec 12 2008, 19:41

Eivind napsal:Cílem je LTR se SS. Hmm, to bude tvrdý oříšek... Víš, jaká má SS být?? Jakou povahu, jaký vzhled, co by Ti určitě nevyhovovalo? Co minulé zkušenosti? Který typ dívek se osvědčil? Dala by se aspoň jedna z nich eliminovat? Hm, těžký, těžký, a ten stres, čas letí! Tak stop! Zklidnit se, zastavit myšlení. Na chvíli zavřít oči, zhluboka nadechnout. "Až oči otevřu, budu vědět přesně, která to je." Tak jo. Která se dívá? No jasně! Úsměv, rovnou k ní, otevřít, NC. Další neotvírat, protože SS těžko bude chtít někoho, který otevírá jak smyslů zbavený kohokoli v dosahu. Tento postup vůbec nezaručuje, že dotyčná bude SS. Sám musíš posoudit, nakolik Ti Tvá intuice pomáhá a nakolik Tě svádí na scestí. Pokud nepomáhá, bude lepší použít metodu náhodného výběru.
LTR s SS bych stále viděl jako vlastizradu, alespoň u nás.

Pokud jde o LTR se slS proč se nepodívat, jak je oblečená, jaké má doplňky, jaké má držení těla, jak daleko stojí od různých typů lidí, jak reaguje na mou přítomnost, pohled, letmý úsměv? Takový průzkum mi prozradí tuny informací. A že by se všechny kvalifkovali stejně... Wink

generalissimuss napsal:otevřít všechny, předstíraje, že si myslím, že k sobě patří. Třeba i odlehčit situaci tím, že se začnu vyptávat "..a odkud, že se znáte?"
Jak už jsem napsal u Scramjetu a jinde, nekopírujte pořád jiné, co by kdy jiný řekl na všem místě. Opravdu chtějí chlapa, který je sám sebou. Pochopitelně nemá být tím sebou, který snižuje její zájem. Zachovat se, jako kdyby patřili k sobě je dobrý nápad. Ale ne se Stylovým openerem, který se sem opravdu nehodí. Zeptám se na něco, co se týká situace a hned uvidím, jak zareagují. A hned mám další informace, podle kterých můžu upřesnit svůj výběr.

Když to budou dvě kandidátky, ale obě selžou, popojdu k třetí která stojí opodál a zkusím to tam. Je to výhoda toho, co "citlivky" TZ vytýkají. Rychlost vyhodnocení situace.
SomeoneCZ
SomeoneCZ
Admin

Poeet p?íspivku : 780
Location : https://someonecz.forumczech.com/
Reputation : 7
Points : 371
Registration date : 21. 01. 08

http://someonecz.blogspot.com/

Návrat nahoru Goto down

Buridanův osel Empty Re: Buridanův osel

Příspěvek pro generalissimuss Fri Dec 12 2008, 23:27

Eivind napsal:Zkusím se k tomu vyjádřit, ač s aproučováním na ulici mám mizivé zkušenosti. S existenciálními dilematy však ano! Jak je možné, že osel si nakonec vybere?
Ty jo - ono to je existenciální dilema! Je to tak! Tahle "miniatura" obecně ukazuje, jak nerad riskuji a dopouštím se ztrát. Bingo! Raději se tedy pouštím do "bezpečnějších" řešení, které jsou samozřejmě také málo ziskové. Anebo raději nezapočnu nic, nerad prohrávám.

Tímto se zodpověděla tato otázka:
Eivind napsal:Nevím, jak máš definován cíl Tvého snažení a tak taky nevím, jak poměřit Tvou úspěšnost.
SomeoneCZ napsal:Rychlost vyhodnocení situace.
V tomhle chci být opravdu velmi dobrý.
Eivind napsal:Kdyby tam byla jen jedna dívka, otevřel bys ji??
Na 100%. Tohle již ovládám.
Eivind napsal:Cílem je otevřít každou holku, kterou potkáš a která se Ti líbí. => Nemožný cíl, budeš vždycky nespokojen.
Po nějaké době praxe se to dá zvládnout bez ztráty energie, času a radosti. Z období, kdy se to dá vnímat jako "práce" (protože je to fakt tortura), později přichází období potěšení. Osobní zkušenost a pocit - doporučuji všem. Už jenom kvůli sebevědomí/jistotě "Jsem schopen dojít za každou a začít s ní mluvit".
Eivind napsal:V tomto bodě by asi nejvíce pomohly Mysteryho techniky zaměřené právě na "superbitches", tedy asi jak píšeš, zaujmout celý set a pak nějak izolovat cíl.
Mám vyzkoušeno, funguje to. Ale v terénu, pro který je určena. Tam, kde je dost času a targety se znají a lze lépe předem vyhodnotit situaci.
Eivind napsal:Pokud se Ti budou zdát všechny tři stejně hezké, tak (protože si nemůžeš hodit hodit mincí kvůli její dvoustrannosti), dívky v duchu seřaď do matematické řady a požádej kohokoli nezúčastněného, že potřebuješ pomoct s existenciálním dilematem, a chceš po něm číslo od jedné do tří. V tom případě to za Tebe rozhodne osud a je hotovo. Za vyvolenou běž a otevři ji.
Na to není čas!! :-) Přistoupit a otevřít dotyčnou(é) se fakt musí do 3 sekund. Mám to vyzkoušené, že lepší je začít ihned, jakmile přijdu.
SomeoneCZ napsal:Pokud jde o LTR se slS proč se nepodívat, jak je oblečená, jaké má doplňky, jaké má držení těla, jak daleko stojí od různých typů lidí, jak reaguje na mou přítomnost, pohled, letmý úsměv? Takový průzkum mi prozradí tuny informací.
A to je přesně to, co nestíhám. Jak zaznamenat, tak zpracovat. Na tom máknu - tady vidím cestu.

Já totiž moc vědomě neřeším, co vidím vizuálně - ale hlavně zpracovávám hlas. Zatímco vzhled mi neodkryje vůbec nic, z hlasu získávám pro mne nějaké zajímavé pocity. Já se vlastně nikdy nezamiloval do dotyčné kvůli vzhledu, ale kvůli hlasu(!) Inu úchylka prof. muzikanta :-) Opět - zapracuji trochu více na anticipaci na základě toho, co mohu vidět.
SomeoneCZ napsal:Jak už jsem napsal u Scramjetu a jinde, nekopírujte pořád jiné, co by kdy jiný řekl na všem místě.
Přiznám se, že ze začátku, kdy jsem vůbec neuměl začít hovor na ulici, používal jsem Stylův jeden jediný otvírák. Každý den několikrát. Celé čtyři měsíce. A to jsem si ho ještě celý měsíc vybíral. Za celé 4 měsíce mne nenapadl žádný vlastní. Každý den jsem uvažoval - na nic jsem nepřišel, nešlo to. Až po této době mne napadají vlastní otvíráky samy od sebe. Někdy i každý den.

Něčím se prostě začít musí. Pak to jde samo.
SomeoneCZ napsal:Zachovat se, jako kdyby patřili k sobě je dobrý nápad. Ale ne se Stylovým openerem, který se sem opravdu nehodí. Zeptám se na něco, co se týká situace a hned uvidím, jak zareagují. A hned mám další informace, podle kterých můžu upřesnit svůj výběr.

Když to budou dvě kandidátky, ale obě selžou, popojdu k třetí která stojí opodál a zkusím to tam. Je to výhoda toho, co "citlivky" TZ vytýkají. Rychlost vyhodnocení situace.
To se mi zdá hodně dobré jako celek. Vyzkouším, uvidím.


Pánové, děkuji moc za podněty k zamyšlení! Nechám to v sobě nějakou dobu uzrát a začnu zkoušet.. :-) Vzhůru do terénu :-)
generalissimuss
generalissimuss

Poeet p?íspivku : 428
Reputation : 13
Points : 65
Registration date : 14. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Buridanův osel Empty Re: Buridanův osel

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru