Vydrží dlouhodobý vztah bez chemické lásky?

Goto down

Vydrží dlouhodobý vztah bez chemické lásky?

Příspěvek pro Peca za Sat Sep 11 2010, 13:18

Někde jsem četl, že se člověk po uši (chemicky) zamiluje jenom asi 3-4x. Kolik z nich může být slečna správná, nebo ještě lépe, kolik z nich mi statisticky bude lásku opětovat, takže nás spolu bude držet silné pouto aniž bychom měli třeba spoustu společných zájmů? Z těch desítek tisíc holek, které jsem potkal jsem skutečně miloval jenom dvě. Ani s jednou jsem nechodil. Pokud jsou holky v hlavě stejné (nelze si lásku získat chováním) a neexistuje nějaká zpětná vazba, kterou bychom třeba ovlivnili partnera, potažmo lásce pomohli, jaká je asi tak šance, že se potkají dva lidi, kteří se do sebe vzájemně zamilují? Když vidím šťastně zadané páry, zdá se mi, že buď hodně lidí lže, nebo holky berou lásku jinak - jsou prostě nějakou chemickou vazbou přitahování k partnerovi, který se jeví jako aktuálně nejvhodnější otec jejich potomstva. Když se najde lepší, samozřejmě láska pomine. Tím se dostáváme k nestabilnímu vztahu.
Moje otázka je ale jiná - když je tak malá šance na to, že se do sebe lidi zamilují a je tolik šťastně zadaných, logicky musí fungovat i dlouhodobé vztahy, kde není láska. Já osobně si ale něco takového nedovedu představit. Nedovedu si představit žít s někým celý život bez toho, abych k němu byl skutečně hodně přitahován. Je mi jasné, že časem to pomine, stejně jako mládí, ale pak už se podle mě jede na vlně setrvačnosti a investice - je nám líto zahodit to, co jsme vybudovali.
A tak se ptám zkušenějších, je možné žít dlouhodobě s někým, koho jste nikdy nemilovali?

Peca
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: Vydrží dlouhodobý vztah bez chemické lásky?

Příspěvek pro Petra za Sat Sep 11 2010, 16:53

Peca napsal:
A tak se ptám zkušenějších, je možné žít dlouhodobě s někým, koho jste nikdy nemilovali?

To bych taky ráda věděla.
Záleží na tom co máš přesně na mysli tím "žít dlouhodobě s někým". Myslím, že takový Plzák by ti asi odpověděl kladně. Kdysi se taky lidi nebrali ze zamilovanosti, pohromadě je držela nakonec spíše potřeba vůbec nějak přežít (většina lidí v minulosti živořila a třela bídu s nouzí) takže strávili spolu celý život a ve stáří s tím byli třeba i spokojení. I když všichni asi taky ne. Třeba taková Božena Němcová byla naprosto nenapravitelná po lásce toužící romantička, která i se čtyřma dětma pořád měla hlavu v oblacích (a v pohádkách) a stále hledala "to něco".
To ale byla vyjímečná žena, většina ostatních sklopila zraky a štopujíce ponožky se alespoň tvářily vděčně, že mají po svém boku kohokoliv kdo se snaží aby rodina přežila. Asi to záleží jak na povaze člověka, tak na jeho stáří (rozuměj - aktuálnímu stavu hormonů v těle) a předchozích zkušenostech.

Když je člověk mladý s perou s ním hormony, tak prostě chce tu lásku chemickou.
Já teda určitě Very Happy Těžko dělat závěry.


--------------------------------------------
Na rozdíl od tebe si ale nemyslím, že by se probuzení citů v druhé osobě nijak nedalo dopomoci. Nějaká ta počáteční afinita tam asi vždycky být musí, aby to vůbec bylo možné (z nuly to nepůjde) , ale určitě je možné se chovat tak, že si člověka po čase získám a třeba se i zamiluje.
Láska na první pohled asi vzácná je (nicméně mi už se to dvakrát stalo !!), ale nikde není psáno, že ten vztah bude méně kvalitní a míň si to užijete když se zamiluje prvně jeden a posléze si tu druhou osobu získá, načež jsou pak zamilovaní oba (jakkoliv se ti třeba může zdát, že takto to musí být špatně, protože tam "není rovnováha hnedka zkraje" ---- ale o to fakt nejde, protože vztah není nic statického, neustále se mění a vyvíjí .. takže v tu chvíli, kdy si druhou osobu získáš natolik, že se zamiluje také, tak jste na tom už stejně a ta rovnováha tam v tu chvíli už je a pak už je to jen na vás dvou jak a kam budete pokračovat). Z tohoto hlediska si myslím, že určitě má smysl se snažit a neházet flintu.. nečekat se založenýma rukama, že zničehonic zahřmí a dva se zamilují..

Petra

Poeet p?íspivku : 78
Age : 38
Reputation : 3
Points : 85
Registration date : 14. 08. 10

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Vydrží dlouhodobý vztah bez chemické lásky?

Příspěvek pro Petra za Sat Sep 11 2010, 17:04

Peca napsal: ale pak už se podle mě jede na vlně setrvačnosti a investice - je nám líto zahodit to, co jsme vybudovali.

Možná. Ale určitě nejenom to. Jakmile člověk zestárne, tak ta touha zmizí. Už tu chemii nepotřebuje.
(U žen klasicky po porodu, po přechodu .... a mužský přechod prý taky existuje).
Pak ty předchozí investice se dostanou na jiné místo v žebříčku hodnot a to co si teď člověk nedokáže a nechce představit, mu pak přijde úplně normální, je s tím srozuměn, spokojen a ani ho nenapadne něco měnit. Určitě nejde jen o setrvačnost. Taky je tam strach z přicházejícího stáří (potažmo chorob), a pak je dobré být obklopen spíše lidmi se kterými mám letité zkušenosti a vím co od nich můžu čekat, než kýmsi novým prakticky neznámým kdo mě právě očaroval vlasy ve větru vlajícími a svěžími ňadry dmoucími. Každý děda v hospodě ti řekne, že stejně nejlepší svíčkovou dělá jeho stará. A to se taky počítá.

Petra

Poeet p?íspivku : 78
Age : 38
Reputation : 3
Points : 85
Registration date : 14. 08. 10

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Vydrží dlouhodobý vztah bez chemické lásky?

Příspěvek pro Peca za Sat Sep 11 2010, 18:32

Zajímavá úvaha, určitě s tebou souhlasím ohledně toho, že v minulosti to takhle prostě fungovalo, viz sňatky z rozumu nebo nařízení. Tohle je ale podle mého názoru nejlepší základ na budoucí nevěru, kdy spolu dva drží jenom kvůli nějaké normy (nesmí se rozvést) nebo mají závazky - každý přitom podvědomě hledá to štěstí vztahu, který bude "ten pravý". Ani vzájemná láska není záruka toho, že to vydrží, nakonec hormony způsobující doslova drogovou závislost na tom druhém údajně vyprchají za pár let. Pak tam musí zůstat nějaká vybudovaná vazba.

Já mám taky takovou, řekl bych naivní, představu, že se vzájemně zamilujeme a bude to klapat. Poslední dobou ale mám pocit, že něco takového je naprosto nereálné štěstí. Z pohledu chlapa to vidím jedinou pravděpodobnou alternativu, že se zamiluju do holky, která mě bude považovat za vysoký nadstandard a bude si opravdu vážit toho, že mě má. Sami ale víme, že v zamilovanosti není snadné udělat dobrý dojem, protože člověk je prostě hormonálně sjetý a chová přesně tak, jak by neměl, tedy že mu jde o hodně. Sám jsem zažil situaci, kdy se do mě po nějaké době holka zbláznila a poté se začala chovat fakt podlézavě a jakoby ztrácela svou osobnost a hrdost, což na mě okamžitě dělalo negativní dojem. Tedy nejdříve jeden, pak druhý asi nemusí klapnut vždycky. Můj osobní dojem taky je, že u chlapa neexistuje něco jako "láska je vyšší forma přátelství", buď se mu holka líbí, nebo ne. Ale že by se do ní zamiloval na základě povahy a chování třeba za půl roku, to prostě ne. Samozřejmě může vzrůst přitažlivost, ale nikdy ne tak, by z toho byla chemie, aspoň u mě. Zajímalo by mě, jak to vidíš ty, jako holka? Slyšel jsem, že se ženy mohou zamilovat na základě sociálního statusu a podobně (proto má hodně holek vylepené v pokoji známé herce)?

Na lásku na první pohled věřím, zažil jsem ji. Bylo to doslova jako zásah chemickou bombou, prošla kolem mě a nemohl jsem z ní spustit oči. Ta druhá přišla relativně nečekaně, na první pohled se mi slečna moc nelíbila, ale přišlo to po pár prokecaných hodinách.

Peca
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: Vydrží dlouhodobý vztah bez chemické lásky?

Příspěvek pro Petra za Sat Sep 11 2010, 21:34

Peca napsal:Zajímavá úvaha, určitě s tebou souhlasím ohledně toho, že v minulosti to takhle prostě fungovalo, viz sňatky z rozumu nebo nařízení. Tohle je ale podle mého názoru nejlepší základ na budoucí nevěru, kdy spolu dva drží jenom kvůli nějaké normy (nesmí se rozvést) nebo mají závazky - každý přitom podvědomě hledá to štěstí vztahu, který bude "ten pravý". Ani vzájemná láska není záruka toho, že to vydrží, nakonec hormony způsobující doslova drogovou závislost na tom druhém údajně vyprchají za pár let. Pak tam musí zůstat nějaká vybudovaná vazba.

Nevím, stejnětak by se dalo tvrdit, že nejlepší základ pro budoucí nevěru je vlézt do vztahu čistě jen kvůli drogové závislosti chemického opojení vzbouřenými hormony. Protože co nastane jakmile to za pár měsíců či let vyprchá ?
Pokud spolu dva drží, a nikdy předtím tam zamilovanost nebyla, tak to nebývá jenom kvůli nějaké normy. Pokud lidi už vědí co chtějí a dokážou se na tom dohodnout, pak tam vždy je šance, že jim to vydrží. Nemusí po sobě hnedka šílet k zbláznění, stačí přeci když si nejsou vyloženě fyzicky odporní, když dokážou jeden druhého akceptovat. To se zjišťuje právě líbáním na první schůzce.
Po pár letech spolu vždy už mají lidé nějaké vybudované vazby, nezávisle na tom jakým způsobem jejich vztah původně začal. Zamilovanost je jen jedna z možností jak začít, hodně oblíbená a vyhledávaná především mladými lidmi, kterým ještě tělo dobře funguje. Jenže co ti, kteří se zamilovat nedokážou ? (např. se zrovna "léčí" - mají "zlomené srdce") Myslíš, že se budou držet stranou ? Ne, tihle lidi taky lezou ze vztahu do vztahu -- a kolikrát jim to taky pár let vydrží. Zamilovanost je krásná a žádaná, ale asi nebude pro vlastní fungování vztahu nezbytná.


Já mám taky takovou, řekl bych naivní, představu, že se vzájemně zamilujeme a bude to klapat. Poslední dobou ale mám pocit, že něco takového je naprosto nereálné štěstí.
- tuhle představu má asi (přinejmenším na kraji puberty) každý - ovlivněn literární a kinematografickou tvorbou... - a po čase ji spontánně opouští zdeptán osobními zkušenostmi.
Myslím že když se dva zamilují, tak jsou zvýhodněni hlavně tím, že mají oproti nezamilovaným o dost delší čas na to, než zájem opadne a vztah skončí. Pak můžou dělat více chyb aniž by došlo k ukončení vztahu, získávají mnohem více zkušeností, můžou déle experimentovat, právě proto že vstupují do vztahu s extrémní výší zájmu. To je fajn. Ale že by to muselo klapat protože se zamilovali, to těžko. Musí do toho vztahu oba náležitě investovat a rozvíjet správnou rychlostí a směrem. Pokud to nedělají, tak konec... ať zamilovaní nebo nezamilovaní.


Z pohledu chlapa to vidím jedinou pravděpodobnou alternativu, že se zamiluju do holky, která mě bude považovat za vysoký nadstandard a bude si opravdu vážit toho, že mě má.
- blbost, jakmile tě bude mít, okamžitě přestáváš být nadstandard a stáváš se standardem (budu-li optimistická Very Happy ) A hlavně mi není jasné jakým způsobem se lze zamilovat do někoho, kdo by měl být pod tvou úroveň ?
Se zamilováváme ptž nám něco přijde na té osobě až neskutečně skvělé, ne ?

Můj osobní dojem taky je, že u chlapa neexistuje něco jako "láska je vyšší forma přátelství", buď se mu holka líbí, nebo ne. Ale že by se do ní zamiloval na základě povahy a chování třeba za půl roku, to prostě ne. Samozřejmě může vzrůst přitažlivost, ale nikdy ne tak, by z toho byla chemie, aspoň u mě. Zajímalo by mě, jak to vidíš ty, jako holka? Slyšel jsem, že se ženy mohou zamilovat na základě sociálního statusu a podobně (proto má hodně holek vylepené v pokoji známé herce)?
- no jo, to se pořád píše v takových těch přiblblých článečcích, že ženy jakože se zamilovávají vypočítavě, protože jsou tak od přírody "naprogramované". Ale to je jen matení pojmů. Zlatokopky se nezamilují, ony si na to hrají, protože je to pro ně výhodné. Pokud řekne někomu zlatokopka do ankety, že je zamilovaná do svého "oslíčku otřes se" a "věděc" si ji zahrne do statistiky ke skutečně zamilovaným ženám, pak z toho vzniká tenhle maglajs ! Žádné takové "naprogramování" neexistuje, jde spíše o to, že se v tisku píše to co je potřeba pro to, aby se získaly peníze na výzkumy, které je třeba prosadit (mohla bych to rozvést, ale je to OT).

Pro mě osobně:
Žena se na základě sociálního statusu nezamiluje, spíše jde o to, že společnost tak jak je zformovaná ženy do zlatokopectví na jedné straně tlačí a na druhé jim to toleruje spíše než mužům. Ale existují i takoví muži. Do mě se taky jeden "zamiloval" vlastně aby měl kde bydlet Laughing

Vylepování plakátů herců a zpěváků s tím nesouvisí. Tam nemusí jít jen o sociální status, ale třeba o charisma. Herci se umějí pohybovat, umějí mluvit, mají natrénované svádění hlasem i pohybem.. nedá se rozlišit jestli si pubertální děvče vylepilo plakát kvůli tomu, že je herec na tom finančně dobře, nebo že je to přesně ten frajer, který jí způsobí podlomení v kolenou jakmile na ni promluví. U těch puberťaček bych to ale na ty prachy netipovala, tam ještě holky nepřemýšlejí nad tím, že by se uvázaly... založily rodinu.
Něco jiného je, když si žena s perfektně vypilovanými nehtíčky těsně před třicítkou nabrkne o dvě hlavy menšího pupkatého plešouna, kterému nejenže nesnesitelně páchne z úst, ale také je často už ve věku jejího otce... zato má v Praze tři činžáky, vozí si zadek každý den v autě které má barvu jeho oblečení a láká ji na svou jachtu k popíjení vín o kterých se normálnímu smrtelníkovi ani nezdálo. Tam asi chemie nebude. Ale ta žena ti bude tvrdit, že je opravdu zamilovaná. (Co taky jiného jí zbývá, copak si může ve své situaci dovolit na chvilku přiznat že ne ? Poté co toho tolik investovala a obětovala ? )


Na lásku na první pohled věřím, zažil jsem ji. Bylo to doslova jako zásah chemickou bombou, prošla kolem mě a nemohl jsem z ní spustit oči.Ta druhá přišla relativně nečekaně, na první pohled se mi slečna moc nelíbila, ale přišlo to po pár prokecaných hodinách.
- Aha. Já měla na mysli situaci, kdy se to stane oběma zároveň, víš ? Se na někoho podíváš zrovna ve chvíli, kdy on na tebe a jste v tom okamžitě oba. A to jsi psal předtím, že to je strašně nepravděpodobné.


Petra

Poeet p?íspivku : 78
Age : 38
Reputation : 3
Points : 85
Registration date : 14. 08. 10

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Vydrží dlouhodobý vztah bez chemické lásky?

Příspěvek pro Peca za Sun Sep 12 2010, 00:22

Díky za názory, Petro.

Peca
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: Vydrží dlouhodobý vztah bez chemické lásky?

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru