SomeoneCZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

O encyklopedii

4 posters

Goto down

O encyklopedii Empty O encyklopedii

Příspěvek pro SomeoneCZ Tue Oct 07 2008, 11:58

Tato sekce je obdobou Wikipedie. Jednotlivé hesla jsou popsána hned v prvním příspěvku, navazující komentáře pak obsahují historii změn a s ní spojené diskuze.

Hesla mohou vkládat a editovat pouze registrovaní členové. Chcete-li změnit heslo, připište proč. Přispívat do diskuzí může každý. Hesla klidně provažte pomocí tagu url, adresy jsou permanentní.

Se vzrůstajícím počtem hesel se zde objeví i hierarchická struktura. Ovšem, já ji nestihnu naplnit, takže je to na vás Wink


Update 29. 10. 2008

Po rozběhnutí diskuze doplňuji následujcí.

1. Půjde o Encyklopedii jako o výklad pojmů. Knowledge base čistě jako seznam řešení problémů nevychovává k jejich pochopení. Vychovává k nalezení postupu, jemuž není třeba rozumět. A na tom se vztah stavět nedá, protože takové rady při nejbližší neočekávané příležitosti dojdou.

2. Názorů se jistě sejde víc a mohou být protichůdné. A proto budou hodnoceny podle měřítek vědecké metody - tj. jak věrně odpovídají realitě. Ne podle toho, jak jsou podané, co slibují, nebo zda jsou tím, co chceme slyšet. Takže přidávejte citace a odkazy na věrohodné zdroje.

3. Cenzurovat nebudu, nicméně ala Wikipedie na začátek každého příspěvku napíšu, jaké u něj vidím zásadní nedostatky. Diskuze bude sloužit i k oponentuře.

4. "Já mám názor/hypotézui" je na článek (nebo jejich sérii), ale ne na heslo do encyklopedie.


Naposledy upravil SomeoneCZ dne Fri May 07 2010, 13:25, celkově upraveno 2 krát
SomeoneCZ
SomeoneCZ
Admin

Poeet p?íspivku : 780
Location : https://someonecz.forumczech.com/
Reputation : 7
Points : 371
Registration date : 21. 01. 08

http://someonecz.blogspot.com/

Návrat nahoru Goto down

O encyklopedii Empty Re: O encyklopedii

Příspěvek pro zoufalec Fri Oct 24 2008, 09:38

Jen doplním, že se nejedná o encyklopedii v klasickém duchu, tedy heslo->výklad. Snaha je vytvořit soubor článků, které se zabývají výhradně jedním tématem, které je zřejmé z nadpisu. Smyslem je udržet takto vzniklou knowledge base vysoce přehlednou a strukturovanou. Více viz
https://someonecz.forumczech.com/hodil-by-se-mi-nezavisly-nazor-f6/zoufalec-znovu-zasahuje-t149-15.htm#1546

Samozřejmě to hned nebude ideální....

zoufalec

Poeet p?íspivku : 90
Age : 50
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 10. 06. 08

Návrat nahoru Goto down

O encyklopedii Empty Re: O encyklopedii

Příspěvek pro SomeoneCZ Fri Oct 24 2008, 09:47

Deklarovaným záměrem je heslo a k němu výklad. Diskuze je zamýšlena ve stejném duchu, v jakém se vede u článků ve Wikipedii.

Na samostatné články, nebo ucelené seriály, je tu přece vlastní sekce a blog. Hesla z encyklopedie by je pak měla odkazovat.
SomeoneCZ
SomeoneCZ
Admin

Poeet p?íspivku : 780
Location : https://someonecz.forumczech.com/
Reputation : 7
Points : 371
Registration date : 21. 01. 08

http://someonecz.blogspot.com/

Návrat nahoru Goto down

O encyklopedii Empty Re: O encyklopedii

Příspěvek pro zoufalec Fri Oct 24 2008, 12:57

Původním cílem (mým) bylo to, co jsem popsal v https://someonecz.forumczech.com/hodil-by-se-mi-nezavisly-nazor-f6/zoufalec-znovu-zasahuje-t149-15.htm#1546

a na základě toho vznikla encyklopedie, která ale tento účel zřejmě nesplňuje (alespoň pokud jde o její klasickou podobu).

Uvedené články, které prezentuji se:

  • nehodí do blogu, protože jsou moc krátké, jsou to jen názory a náměty a nemají tudíž hloubku klasického článku
  • evidentně nehodí do encyklopedie, na druhou stranu kolik termínů/hesel zde dáte dohromady? Přínosnější jsou podle mě heslovitá témata, což je to, o co se pokouším
  • sice nejlépe hodí do sekce Hodil by se nezávislý názor, jenže ta je zcela nestrukturovaná, nemonotematická, z nadpisu nelze často vyčíst, co obsahuje, konkrétní témata se v ní nedají hledat bez toho, aby jí člověk pročetl celou a stejně po čase neví, kde to vlastně bylo
Inspirací budiž třeba knowledge base Microsoftu

zoufalec

Poeet p?íspivku : 90
Age : 50
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 10. 06. 08

Návrat nahoru Goto down

O encyklopedii Empty Re: O encyklopedii

Příspěvek pro zoufalec Fri Oct 24 2008, 18:02

Tak myslím, že to, co se pokouším vytvářet je Glosář. Dále mě napadlo, že by bylo v zájmu přehlednosti webu přidat další kategorie. Takže celkem by to bylo:

encyklopedie - hesla s výkladem
glosář - monotematické subjektivní názory
fieldreporty - zprávy z terénu
otázky a odpovědi - otázky na konkrétní problémy
články - fundované články na dané téma

Co vy na to?

zoufalec

Poeet p?íspivku : 90
Age : 50
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 10. 06. 08

Návrat nahoru Goto down

O encyklopedii Empty Re: O encyklopedii

Příspěvek pro Jack Fri Oct 24 2008, 21:01

SomeoneCZ sa snazi vytvorit encyklopediu. Ta ma jasne dane pravidla:
Heslo -> vyklad
pripadne krizove referencie a odkazy.

Monotematicke subjetivne nazory by som cpal do kategorii, co na tomto webe uz existuju. Tak isto fieldreporty. Otazky a Odpovede je uplne iny princip znalostnej databazy ako encyklopedia.
A co ma byt "fundovany clanok"? Pokial je to podrobny a objektivny popis/opis nejakeho pojmu, deja, techniky, tak je to vlastne kvalitny popis nejakeho hesla a je to zaznam v encyklopedii. Pokial je to subjektivne rozjimanie, nema to v nej co robit.

Naco do Encyklopedie cpat veci, na ktore tu uz su zavedene datove struktury? FAQ moze teoreticky vzniknut, ak tych FAQ bude dostatok.

Ako technicky zalozenemu cloveku s rokmi pouzivania [a obcasneho vytvarania] prehladnych zdrojov informacii mi pripada, ze zo SomeoneCZ-ovho pokusu sa snazite urobit riadny mrdnik.
Uz som dokonca zaznamenal pokusy "toto by mohla byt dobra technika, este som ju nevyskusal, ale co si o nej myslite?" Dufam, ze ich autor uz zmazal...

Jack

Poeet p?íspivku : 51
Location : Praha
Reputation : 1
Points : 6
Registration date : 11. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

O encyklopedii Empty Re: O encyklopedii

Příspěvek pro Jack Fri Oct 24 2008, 21:22

Rozpisal som sa k jednemu zufalcovemu prispevku "Zena chce, aby", ale kedze su to moje vseobecne rozhorcenia, nakopirujem to sem.

No. A je to tu. Co robi v Encyklopedii clanok, ktoreho informacie su hlavne subjektivne? Ked ci precita clanok novacik, ma dostat informacie typu:
80% PUA si mysli toto, tato literatura popisuje toto, tito konkretny PUA si myslia presny opak. Je zvlastne, ze psychologovia popisuju dane spravanie rozporuplne. Polovica uvadza A, polovica B. [v zatvorke moze byt uvedene, ku ktorej informacii inklinuje autor].

Toto je len znoska subjektivnych pocitov zufalca [a teraz ani neviem, ci som tym myslel nick alebo vseobecny vyznam tohoto slova], ktore su odrazom jeho pocitov a skusenosti. V niecom maju pravdu, v niecom su na polemiku.
A Encyklopedia je nieco, kde by polemika mala byt minimalna.
Polemika samozrejme nastane, ale na to by sa hodilo osobitne forum a na zaklade danej polemiky by autor mal/mohol spatne upravovat svoj clanok.

Ked niekto otvori Encyklopediu, predpokladasa , ze si precita popis hesla a nieco sa dozvie.
Tato "Encyklopedia" sa dostava do stavu, ked si nieco navstevnik precita, potom si precita reakcie, kde sa dozvie, ze autor ma pravdu ciastocne, pripadne vobec. Na co bude autor reagovat, ze to je jeho skusenost. Na to pride reakcia, ze autorove skusenosti su naprd, ze 99% ostatnych ludi ma skusenosti presne opacne.

Kam takato Encyklopedia pojde? Do prdele. Navrhujem, aby bola Encyklopedia uzatvorena a prispevky v nej publikovane len SomeoneCZ-om na zaklade toho, co mu poslete v poste a co on nasledne scenzuruje. Pripadne usermi autorizovanymi na prispievanie v Encyklopedii. Predpokladam, ze to budu useri, ktori su uz na vysokej urovni a ich clanky budu viac-menej objektivne a podlozene praxou a rokmi studia. Nie vyplodmi novacikov typu "ako sa mi nedari"...

Prosim autorov, aby nebrali za vzor Encyklopedie rozne detske encyklopedie narychlo prelistovane v knihkupectve. Sme dospeli, takze aj nasa encyklopedia by podla toho mala vyzerat...

Jack

Poeet p?íspivku : 51
Location : Praha
Reputation : 1
Points : 6
Registration date : 11. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

O encyklopedii Empty Re: O encyklopedii

Příspěvek pro zoufalec Sat Oct 25 2008, 13:53

2 jack
To co píšeš, by bylo jistě ideální, má to ale zásadní problémy:

1.Nikdo z povolaných to dělat nebude (ale rád bych se mýlil)
2.Ani ti
useri, ktori su uz na vysokej urovni a ich clanky budu viac-menej objektivne a podlozene praxou a rokmi studia.
nebudou mít stejné názory, naopak často budou zcela protichůdné. Klasicky PICKUP versus TZ. A já osobně PUAs ani Someona nepovažuju za někoho, kdo tomu nerozumí, čili kdo je ten povolaný?

Podle toho co jsi psal, jsi asi technik, takže bys rád exaktní a jednoznačnou databázi (já taky). Ale vztahy nejsou exaktní věda. Pokud chceš mít opravdu objektivní informace, musíš se spokojit prostě s mnoha odlišnými subjektivními názory. Mým cílem bylo jen a pouze tyto názory nějak uspořádat a vést.

3.Bez urážky ani Someone není vševěd a pokud se spokojíš pouze s jeho názory, lze to jistě zařídit tak, jak jsi psal. Mě ale zajímají i jiné pohledy, i když jsou v rozporu se Someonem. Už třeba jen kvůli tomu, aby se ty Someoneovy potvrdily a jiné vyvrátily

zoufalec

Poeet p?íspivku : 90
Age : 50
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 10. 06. 08

Návrat nahoru Goto down

O encyklopedii Empty Re: O encyklopedii

Příspěvek pro Jack Sun Oct 26 2008, 22:53

zoufalec napsal:1.Nikdo z povolaných to dělat nebude (ale rád bych se mýlil)
Tak zacni u seba a nezaplavuj nieco, co sa ma volat Encyklopedia subjektivnymi uvahami. Ani SomeoneCZ nie je vseveduci, ale zalozil vetvu s nazvom Encyklopedia, tak asi z toho chce mat encyklopediu. Aj vo Wikipedii zakazali prispievat ludom, co tam pisali blbosti
zoufalec napsal:Podle toho co jsi psal, jsi asi technik, takže bys rád exaktní a jednoznačnou databázi (já taky). Ale vztahy nejsou exaktní věda. Pokud chceš mít opravdu objektivní informace, musíš se spokojit prostě s mnoha odlišnými subjektivními názory. Mým cílem bylo jen a pouze tyto názory nějak uspořádat a vést.
Na debatu o subjektivnych nazoroch su tu debatne vetvy tohoto webu...
Vsetko, co si doteraz pridal do sekcie Encyklopedia, by malo ist skor do sekcie "Hodil by se mi nazor..."
V konecnom dosledku je kazdy nazor subjektivny. Ale nazor niekoho, kto uz vela vyskusal, nastudoval, overil si v praxi je ten nazor tak nejako objektivnejsi
ako od niekoho, kto je zaciatocnik a v danej problematike tapa...
zoufalec napsal:
3.Bez urážky ani Someone není vševěd a pokud se spokojíš pouze s jeho názory, lze to jistě zařídit tak, jak jsi psal. Mě ale zajímají i jiné pohledy, i když jsou v rozporu se Someonem. Už třeba jen kvůli tomu, aby se ty Someoneovy potvrdily a jiné vyvrátily
Ani SomeoneCZ nie je vseved. Ale nie je ani zaciatocnicke ucho ako ty a ja. Z tvojich prispevkov kypi znechutenie, ze sa ti so zenami nedari. Toto je to, co si ma novacik precitat v suhrne znalosti a skusenosti, akou Encyklopedia ma byt?
Prihlasim sa na tento web, vidim furu novych prispevkov, vacsina je od teba. Tak si ich precitam a nedozviem sa absolutne nic. Ziadne skusenosti z polneho boja, ziaden suhrn nastudovanej literatury. Iba kydy, ktorymi som sa aj ja trapil ked som bol mlady svist. Ale to nie su informacie, to su citove vylevy. Ako moze prispievat do Encyklopedie o vztahu ku zenam niekto, kto zeny nema rad?
Dokonca si dal do Encyklopedie anketu. Tak to uz fakt nechapem...
Dikutuj, polemizuj. Od toho tu ten web je a ma svoje sekcie...
Dostavam sa do stavu, ked asi zacnem preskakovat akykolvek tvoj prispevok.

Jack

Poeet p?íspivku : 51
Location : Praha
Reputation : 1
Points : 6
Registration date : 11. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

O encyklopedii Empty Re: O encyklopedii

Příspěvek pro SomeoneCZ Wed Oct 29 2008, 17:34

Viz update
SomeoneCZ
SomeoneCZ
Admin

Poeet p?íspivku : 780
Location : https://someonecz.forumczech.com/
Reputation : 7
Points : 371
Registration date : 21. 01. 08

http://someonecz.blogspot.com/

Návrat nahoru Goto down

O encyklopedii Empty Re: O encyklopedii

Příspěvek pro SomeoneCZ Fri May 07 2010, 13:30

Dne května sedmého, léta Páně 2010 nám umřela Encyklopedie na těžkosti chronického rázu a vleklý nedostatek vkládaných hesel. Pozůstalí sirotci byli adoptování příslušnými částmi fóra. Budiž jí digitální nebe prosté DRM.
SomeoneCZ
SomeoneCZ
Admin

Poeet p?íspivku : 780
Location : https://someonecz.forumczech.com/
Reputation : 7
Points : 371
Registration date : 21. 01. 08

http://someonecz.blogspot.com/

Návrat nahoru Goto down

O encyklopedii Empty Re: O encyklopedii

Příspěvek pro Petra Tue Aug 17 2010, 21:53

A.M.E.N. study

Petra

Poeet p?íspivku : 78
Age : 43
Reputation : 3
Points : 85
Registration date : 14. 08. 10

Návrat nahoru Goto down

O encyklopedii Empty Re: O encyklopedii

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru